Co je domácí péče
Domácí péče je od roku 1990 nedílnou součástí moderního systému zdravotní péče v České republice. Její vývoj zaznamenal úspěch díky svému akcentu na lidskost, kvalitu a efektivitu péče. Posláním domácí péče je zajistit ve vlastním sociálním prostředí klienta takový rozsah a kvalitu potřebné zdravotní péče,aby k hospitalizaci klienta docházelo jen, když je to nezbytně nutné.
Nárok na její poskytování má každý občan České republiky, jehož ošetřující lékař po zhodnocení celkového zdravotního stavu rozhodne o poskytování domácí péče.
Ošetřujícím lékařem je zejména praktický lékař,který působí v primární péči. Domácí péči může indikovat i odborný lékař, který o Vás pečuje v průběhu hospitalizace,ale pouze po dobu 14 kalendářních dnů po propuštění z lůžkového zařízení.
Domácí péče je hrazena z fondu zdravotního pojištění v maximální frekvenci 3x1hodina odborné péče denně. Jedná se o dostatečný časový rozsah,ve kterém mohou poskytovatelé domácí zdravotní péče bezpečně zvládat i velice náročné stavy klientů.
Na základě rozhodnutí ošetřujících lékařů je poskytována domácí péče každoročně statisícům klientů všech věkových, indikačních i diagnostických skupin. Obvykle se jedná o ty klienty, kteří by bez existence domácí péče byli hospitalizováni.
-
Poskytování domácí péče je zcela ZDARMA (100 % hrazeno ze zdravotního pojištění)
-
Nárok na návštěvu zdravotní sestry v domácím prostředí má každý občan ČR
-
Domácí péče zlepšuje psychický stav nemocných
-
Domácí péče přispívá k rychlejšímu uzdravení klienta
-
Domácí péče snižuje riziko komplikací
-
Domácí péče umožňuje trvalou podporu rodiny